Translate

Szukaj na tym blogu

środa, 14 października 2015

Rośliny Pokojowe - ich opis oraz opieka nad nimi - co o nich wiesz?

Dzisiaj chcemy podjąć temat roślin pokojowych. Ogród powoli przygotowuje się do zimy, jak zająć się roślinami, które mamy w swoim domu? Czy znasz ich charakterystykę, czy wiesz jak odpowiednio się nimi zajmować i opiekować? Przedstawimy wam pełen opis kilku z roślin pokojowych, świat zieleni i kwiatów to naprawdę pasjonujący temat.

1. Aloes

 
Pochodzący z Ameryki Południowej aloes, w naszych warunkach klimatycznych może być uprawiany wyłącznie w pomieszczeniach. Jest zwykle rośliną o sporych rozmiarach, dlatego wymaga dość dużo miejsca. Przez cały rok temperatura uprawy musi być dodatnia (zimą 8–10 st. C, latem 20–25 st. C). Roślinie należy zapewnić bardzo dużo światła. Niedobór światła w okresie zimowym jest największym problemem w domowej uprawie aloesu, gdyż niedostatecznie oświetlone liście wyciągają się i karleją, a cała roślina traci walory ozdobne. Z tego względu zimą najlepiej ustawić doniczkę z aloesem w pobliżu dużego okna lub uprawiać roślinę w ogrodzie zimowym.

Aloes należy do sukulentów (chociaż nie jest kaktusem), dlatego nie lubi nadmiaru wody. Znacznie lepiej zniesie kilkudniowe przesuszenie niż zalanie podłoża. Jeśli nie jest nadmiernie podlewany, z reguły nie choruje i nie wymaga żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Roślinę można rozmnażać za pomocą odrostów korzeniowych oraz sadzonek pędowych. Młode, ukorzenione egzemplarze sadzi się do lekkiej, przepuszczalnej ziemi torfowej zmieszanej z piaskiem i gliną lub w gotowe podłoże dla kaktusów.



2. Storczyk Phalaenopsis

Storczykom należy zapewnić odpowiednią ilość światła. W miesiącach zimowych Phalaenopsis może stać na wschodnim, południowym lub południowo-zachodnim oknie. Taka wystawa zapewni wystarczającą ilość światła do rozwoju i inicjowania kwitnienia. Ale latem, w słoneczne dni, konieczna jest zmiana miejsca lub cieniowanie roślin (za pomocą rolet lub cieniówki). Znam jednak przypadki roślin stojących na południowym oknie cały rok, niecieniowanych i ładnie kwitnących. Większość roślin w takich warunkach ulega jednak poparzeniu słonecznemu, a uszkodzone rośliny mogą ciężko chorować. W przypadku Phalaenopsis, zwłaszcza hybryd, zbyt niska wilgotność powietrza nie jest problemem. Z doświadczeń wielu hodowców wynika, że rośliny te doskonale rozwijają się i kwitną przy wilgotności 50–60%, czyli takiej, jaka jest w naszych mieszkaniach. Również odnośnie temperatury Phalaenopsis i jego hybrydy nie mają specjalnych wymagań. Najlepiej czują się w temperaturze 16-30ºC.

Istotne za to jest podlewanie. Najlepiej nawadniać przez zanurzanie doniczek z roślinami w naczyniu z wodą o temperaturze otoczenia. Czas zanurzania zależy od wielkości doniczki i rodzaju podłoża. Całe podłoże powinno równomiernie nasiąknąć wodą. Po wyjęciu z naczynia z wodą, doniczkę należy odstawić, najlepiej na sito, aby nadmiar wody mógł spłynąć, a dopiero potem roślinę umieścić w osłonce lub na podstawce. W przeciwnym razie roślina przez pewien czas będzie stała w wodzie i jeśli sytuacja taka będzie się powtarzać, może spowodować gnicie korzeni. Phalaenopsis nawadniamy dopiero po całkowitym przeschnięciu podłoża (wskazuje na to szarosrebrny kolor korzeni). Do podlewania zalecana jest woda miękka.

3. Gerbery



W momencie kiedy wszystkie tzw. kwiaty rurkowe się rozwiną, kwiat powoli zaczyna więdnąć. Przekwitnięte kwiaty gerbery trzeba usunąć poprzez ich wyłamanie, czyli po prostu wyrwanie z rośliny. Przytrzymujemy roślinę jedną ręką, a drugą wyrywamy pęd kwiatowy. Tak samo postępujemy z usuwaniem najstarszych, zżółkłych liści. Zbyt duża liczba liści blokuje dostęp światła do szczytu  pędu głównego, na którym tworzą się kolejne pąki kwiatowe. Nie trzeba bać się usuwania liści (szczególnie tych najstarszych) u podstawy rośliny.  W produkcji profesjonalnej stosuje się tzw. prześwietlanie roślin, czyli usunięcie nawet 1/3 wszystkich liści.





Źródła : morago.pl
http://www.wymarzonyogrod.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz