Jedną z najciekawszych jest Grudnik znany też jako szlumbergera, zygokaktus, lub kaktus Bożego Narodzenia. Pochodzi z tropikalnych lasów Brazylii, ma piękne kremowe, różowe lub czerwone kwiaty. Zaczyna kwitnąć końcem listopada, początkiem grudnia, warunkiem jest zapewnienie mu na przełomie września i października 4-6 tygodni tzw. odpoczynku. W tym czasie grudnik należy przenieść w nieco chłodniejsze miejsce i skąpiej podlewać oraz zaprzestać nawożenia. Ważne jest aby gdy już pojawią się pąki kwiatowe grudnika nie ruszać z miejsca, ponieważ staje się wtedy bardzo delikatny i może zrzucić je zanim zakwitną. Wymaga stanowiska jasnego ale z rozproszonym światłem o temperaturze pokojowej (18-20 C) dobrze radzi sobie z pewnymi niedoborami wilgoci. Jej nadmiaru natomiast nie lubią jego korzenie - zalanie podłoża powoduje ich gnicie.
Poisencja - zwana Gwaizdą betlejemską to chyba roślina najbardziej kojarzona ze Świętami Bożego Narodzenia, inaczej zwana Wilczomleczem nadobnym, Poinsecje są bardzo dekoracyjne, ich ozdobą są tzw. przykwiatki o barwie białej, jasnożółtej, różowej lub czerwonej, nic więc dziwnego, że tak chętnie wykorzystujemy je do świątecznej aranżacji mieszkań. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje temperatur z zakresu od 18 do 21 stopni. Należy za wszelką cenę unikać spadków temperatury poniżej 12 stopni, gdyż bardzo często powoduje to utratę liści przez roślinę. Nawet krótkotrwałe spadki temperatury są niewskazane. Poinsecja lubi wilgoć i w okresie kwitnienia należy ją dość często podlewać, a także codziennie zraszać. Nie przejmujmy się gdy poisencja pod koniec kwitnienia zacznie tracić liście, jest to naturalne, każda roślina po przekwitnieniu je tarci, można przezimować roślinę i po przesadzeniu na wiosnę spróbować pobudzić ją do ponownego kwitnienia. Jest to jednak trudne i dlatego większość ludzi traktuje Gwiazdę Betlejemską jako jednoroczną ozdobę.
Psianka, , pochodzi z Ameryki Południowej, ciekawostka jest to że jest spokrewniona z pomidorem. Lubi stanowisko jasne i słoneczne, choć temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 20ºC, roślina zbyt mało podlewana lub przegrzana będzie tracić owoce. Solanum, bo tak brzmi inna nazwa tej rośliny, kwitnie latem ale prawdziwie dekoracyjne są jej owoce (uwaga są trujące) przebarwiające się od zieleni aż do ciemnej czerwieni. W okresie letnim, dobrze jest wynieść ją na zewnątrz lub trzymać przy otwartym oknie. Psianka lubi chłodniejsze i wilgotne powietrze . Przesadzamy ją przed pojawieniem się nowych pędów, w ziemię kompostową, w niewiele większą doniczkę. Czynimy to każdego roku. Podlewanie regularne, z umiarem a zimą bardzo oszczędnie raz na dwa tygodnie. Nawożenie jest konieczne i dokonujemy go, co tydzień w okresie letnim, w okresie zimowym zaprzestajemy.
Azalia, większość odmian azalii uprawianych w doniczkach nie jest odporna na mróz, więc musi być trzymana w okresie zimowym w pomieszczeniach. Przeniesienie azalii do ogrodu da nam pewność że zakwitnie. W drugiej połowie maja, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków, azalie można zakopać razem z donicą w lekko ocienionej części ogrodu albo po wyjęciu z pojemnika posadzić w ziemi torfowej (może to być podłoże do azalii i różaneczników, które kupuje się w sklepach ogrodniczych). Na początku września azalię należy przesadzić do doniczki wypełnionej świeżym i przenieść najpierw do chłodnego pomieszczenia (temperatura 8-10°C), a gdy pojawią się pąki kwiatowe - umieścić ją w pokoju. Azalie najlepiej kwitną w pomieszczeniach w których temperatura nie przekracza 18 stopni.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz