Nasz klimat nas nie rozpieszcza, krótki okres wegetacyjny sprawia że wiele gatunków roślin nie czuje się u nas zbyt dobrze. Sporo gatunków warzyw, takich jak pomidory, cukinie czy ogórki, które mimo, że są normalnie uprawiane w naszym klimacie, z nie dają tak obfitych zbiorów jak w cieplejszych rejonach. Dotyczy to też wielu gatunków kwiatów. Rozwiązaniem tego problemu jest tunel foliowy lub szklarnia.
Oba te rozwiązania pozwolą nam stworzyć dla roślin lepsze warunki do bujnego wzrostu i obfitego owocowania. Dzięki podwyższonej temperaturze i wilgotności oraz ochrony przed silnymi wiatrami jesteśmy w stanie pierwsze wysiewy do gruntu możemy zacząć już w drugiej połowie lutego lub na początku marca. W przypadku warzyw uprawianych pod taką osłoną możemy nawet mieć kilka zbiorów tego samego roku. W przypadku roślin ozdobnych, tunel foliowy umożliwia uprawę w bezpiecznych warunkach aż do osiągnięcia odpowiednich wymiarów kiedy już możemy przesadzać je w miejsca docelowe.
Tunel foliowy jest na pewno bardziej przestawny, łatwiej go przenieść, schować. Jest tańszy i będzie idealny gdy potrzebujemy go tylko na jakiś czas. Można go później złożyć, i wyjąć w momencie gdy będzie nam potrzebny. Rozwiązaniem bardziej trwałym jest szklarnia, nie jest tak mobilna, ale jeżeli zainstalujemy w niej system ogrzewania możemy z niej korzystać cały rok. Na pewno jest to większa inwestycja, ale na pewno dużo trwalsza. Problem może stanowić intensywna uprawa w jednym miejscu co często prowadzić do wyjałowienia ziemi. Może to nieść za sobą konieczność wymiany pewnej jej warstwy lub intensywnego nawożenia. Problem ten częściowo rozwiązuje się w przypadku tuneli foliowych, które można przestawić w inne miejsce.
Warto zastanowić się czy potrzebujemy jedynie małego tunelu czy większej konstrukcji.
Musimy zdecydować jak dużą powierzchnię chcemy uprawiać w tunelu i jakie mają tam rosnąć rośliny. Do wyboru mamy tunele ze stelażem z rurek metalowych lub PCV. Innym parametrem, na który warto zwrócić uwagę jest sama folia, z której wykonano nasze tunele. Możemy zdecydować się na folię perforowaną, umożliwiającą swobodną wymianę powietrza lub folię bez perforacji, która lepiej utrzymuje temperaturę oraz wilgotność wewnątrz tunelu.
Jeżeli zdecydujemy się na szklarnię pamiętajmy że jej konstrukcja najczęściej wymaga fundamentu, jej konstrukcja może być wykonana z drewna, PCV lub metalu. Do pokrycia jej może służyć gruba folia, płyty z poliwęglanu, plexiglas lub szkło.
Tunele foliowe dla działkowców ustawia się zazwyczaj dłuższym bokiem w kierunku północno-południowym. W przypadku niskich odmian roślin pierwsze rzędy powinny być oddalone co najmniej 15 cm od ściany tunelu, rośliny średniowysokie jak np. kalafiory i im podobne należy zacząć sadzić 25-30 cm od ściany. Dla roślin o kształcie zbliżonym do krzewów pomidorowych najlepiej zachować 40 cm odstępu. Jeśli posiadamy więcej niż jeden tunel poszczególne tunele foliowe powinny być ustawione co najmniej z 70 cm odstępu aby zapewnić swobodne przejście.
Żródło:
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńTunel foliowy zajmuje mniej miejsca i jest łatwiejszy w montażu, dlatego decyduje się na niego znaczna większość ogrodników.
OdpowiedzUsuńhttps://dea-med.com/stomatologia/