Translate

Szukaj na tym blogu

piątek, 15 stycznia 2016

Zadbany trawnik, jakich prac wymaga aby cieszył swoim pięknem przez cały rok.

Trawnik przed domem ma chyba każdy, spełnia on funkcje nie tylko dekoracyjne. Zmniejsza temperaturę otoczenia, zapobiega nadmiernemu zakurzeniu i ułatwia odprowadzenie wody z działki. Trawa aby wyglądała ładnie i dobrze rosła wymaga jednak od nas pewnej ilości pracy. 


Podstawową rzeczą jest przygotowanie podłoża. Jeżeli już zaplanujemy gdzie chcemy mieć trawnik, teren pod niego przeznaczony należy oczyścić ze śmieci i gruzu. Następnie musimy przekopać ziemię szpadlem usuwając przy okazji usuwając resztki korzeni i chwastów i rozkruszając większe bryły ziemi. W zależności od rodzaju gleby dodajemy na tym etapie należy dodać piasku lub torfu, następnie konieczne będzie wałowanie i ubijanie nawierzchni. Jeśli trawnik będzie stykał się z rabatami kwiatów, warto oddzielić go obrzeżem trawnikowym lub rollborderem, który nie dopuści do zarastania rabat trawą. Następnym krokiem jest zasilenie ziemi pod przyszły trawnik. Przed zakupem nawozu konieczne jest sprawdzenie kwasowości gleby – optymalny odczyn podłoża dla trawnika wynosi pH 5,5–6,5. Jeśli jest on niższy, należy dodatkowo zastosować nawóz wapniowy, natomiast na glebach o pH 7,0–8,0 – nawozy zakwaszające. Odczyn gleby można sprawdzić samodzielnie przy użyciu dostępnych w sklepach kwasomierzy albo zlecić wykonanie analizy próbek gleby.


W zależności od funkcji jaką spełniać ma trawnik oraz rodzaju podłoża, należy dobrać odpowiednią mieszankę traw do zasiewu. Jeśli trawnik ma służyć nam jako boisko lub być szczególnie często uczęszczany, warto rozważyć zakup „mieszanki boiskowej”. Producenci oferują również specjalną kompozycję traw cieniolubnych czy mieszankę, która pozwala odbudować zniszczony trawnik. Ostatnio pojawiły się również mieszanki odporne na suszę, co przy ostatnio panującej pogodzie może okazać się dobrym rozwiązaniem.Idealny moment na zasiew to wiosna (od drugiej połowy kwietnia do połowy mają) lub koniec lata (druga połowa sierpnia do połowy września).


Do najważniejszych czynności pozwalających nam cieszyć się pięknym trawnikiem jest:
  •  Nawadnianie - trawa nie lubi suszy, podlewamy ją rano lub wieczorem, młody trawnik nawet dwa razy dziennie, podrośnięty dwa lub trzy razy w tygodniu.Wodę należy dostarczyć do 10 -15 centymetrowej warstwy ziemi, gdzie znajduje się system korzeniowy darni. Z pomocą przychodzą nam tutaj wszelkiego rodzaju spryskiwacze i systemy nawadniania ułatwiające nam zadanie.

  •  Regularne koszenie - trawa koszona dwa lub trzy razy w tygodniu odpowiednio się zagęszcza, regularne koszenie pozwala utrzymać trawnik w dobrej kondycji. Należy przycinać go  na wysokość 5 – 7 cm pozwala roślinie skierować swoją energię w rozkrzewienie się.

  •  Nawożenie trawnika - By trawnik był gęsty i intensywnie zielony, należy glebę wzbogacić o niezbędne do wzrostu składniki mineralne. Im trawa częściej koszona, tym intensywniej rośnie, tym więcej makroelementów należy jej dostarczyć. Zwróć uwagę czy preparat zawiera: azot, który pobudza wzrost roślin, fosfor, gwarantujący prawidłowy rozwój korzeni oraz potas, który wpływa na gospodarkę wodną roślin. Preparat stosuj zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu.

  •  Odchwaszczanie najlepiej mechaniczne, usunąć należy całą roślinę razem z korzeniem, inaczej odrośnie. Częstym problemem jest pojawiający się mech, skuteczne tutaj są specjalne środki dostępne w centrach ogrodniczych


  • Napowietrzanie darni - trawa poza nawożeniem i podlewaniem aby zdrowo rosnąć potrzebuje tlenu. W celu zapewnienia korzeniom trawy odpowiedniej ilości tlenu, stosuje się zabiegi aeracji czyli napowietrzania gleby. Polegają ona na tworzeniu głębszych i płytszych nacięć oraz otworów w podłożu. Do tego celu stosować można widły, grabie lub wały z kolcami. Płytkie nacięcia stosuje się wiosną i z początkiem jesieni, głębsze w odstępie dwóch, trzech lat – jesienią.


    źródło:
    morago.pl

4 komentarze:

  1. Jestem pod wrażeniem. Bardzo dobry artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajnie napisane i z pewnością takie porady wpłyną na to, że i mój trawnik będzie o wiele ładniej wyglądał. ja jeszcze z powodzeniem stosuję specjalne środki do pielęgnacji trawnika od http://www.substral.pl/ i mogę powiedzieć, że na ten moment nie wyobrażam sobie ich zamiany. To właśnie dzięki nim moja trawa przed domem wygląda obłędnie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Oczywiście same prace nad trawnikiem są niezwykle ważne i muszę przyznać, że jak najbardziej warto poświęcić na niego czas. Jestem zdania, że także warto jest przeczytać to co napisano na stronie https://www.podlane.pl/blog/jak-zainstalowac-system-nawadniajacy-trawnik/ i muszę przyznać, że ja również chcę mieć u siebie system nawadniający trawnik.

    OdpowiedzUsuń