Translate

Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 26 października 2015

Jakie prace powinniśmy wykonac w naszych ogrodach na jesień?

Kochani, jesień w pełni, pierwsze przymrozki, chłodne wieczory. Wielu z Was na pewno przymierza się już do przygotowania swojego ogrodu do zimy. Czy zastanawialiście się jakie prace czekają na nas w ogrodach za nim spadnie śnieg? My postanowiliśmy nie co bliżej przyjrzeć się temu czego nie wolno robić a co jest wręcz wskazane..


Jeżeli decydujemy się na posadzenie drzew i krzewów z odkrytymi korzeniami, nie zapomnijmy o usypaniu kopczyków z ziemi, które ochronią nasady pni przed mrozami. Wrażliwe krzewy powinniśmy osłonić matami lub włókniną. Podlewajmy zimozielone krzewy i drzewa, pamiętajmy iż zimą także potrzebują one wody.



Kiedy pierwsze przymrozki mamy już za sobą okryjmy wrażliwe byliny posadzone jesienią.
Kiedy ziemia będzie już lekko zmrożona nie zapominajmy o wrażliwych roślinach cebulowych, zbyt wczesne ich okrycie stworzy doskonałą kryjówkę dla wszelkiego rodzaju gryzoni. Kośmy nasze trawniki tak długo jak rośnie trawa. Nie zapominajmy grabieniu liści spadających z drzew, ich pozostawienie na trawniku przez zimę sprzyja rozwojowi pleśni śniegowej


Posiadacze oczek wodnych i stawów, również powinni o nie zadbać, systematycznie usuwać liście, w celu uniknięcia ich gniciu. Badanie pH (odczynu gleby) powinno być wykonywane raz na 2-3 lata. Niższe pH niż 6 wskazuje na potrzebę zwapnowania gleby. Po 3-4 tygodniach od wapnowania można zastosować nawozy organiczne (na przykład kompost albo dojrzały obornik) lub nawozy mineralne: fosforowe i potasowe, nie wolno natomiast stosować nawozów azotowych.



Nie zapomnijmy także o tym czego nie powinniśmy robić w naszych ogrodach jesienią, na pewno nie przycinajmy naszych roślin gdyż pędy nie zdrewnieją przed zimą, a rany nie są odporne na mróz i infekcję; Nie zasilajmy też nawozem azotowym, przedłuża on wegetację – młode pędy nie zdążą przed zimą zdrewnieć i przemarzną. A Wy jakie jeszcze prace wykonujecie w swoich ogrodach?? Czekamy na Wasze komentarze.

Zródło:
Morago
muratordom.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz