Upał nie daje nam spokoju, połowa sierpnia zbliża się do nas szybkimi krokami. W te słoneczne dni, przyjemnie by było usiąść obok własnoręcznie zrobionego oczka wodnego. Dla nas to żaden problem, z naszym poradnikiem nic nie będzie stało wam na przeszkodzi, aby spełnić swoje marzenia i zrobić coś tak przyjaznego dla oka jak oczko.
1. Wybierz miejsce pod budowę oczka.
Początek tworzenia oczka |
Jest to podstawowy krok przy budowie oczka, określając odpowiedni teren możesz zaprojektować mniej więcej wygląd Twojego oczka. Zaznacz sobie miejsce pod wykopanie odpowiedniej głębokości dołu, w najgłębszym punkcie, jego głębokość powinna wynosić ok 100-110 cm. Jeżeli planujesz mieć obok swojego oczka rośliny powinieneś wykopać dół robiąc przy tym specjalną półkę na rośliny. Brzegi powinny być uformowane ze spadkiem.
2. Uszczelnienie oczka wodnego.
Kolejnym ważnym krokiem jest przygotowanie uszczelnienia. Używamy do tego folii lub wykładziny zrobionej z syntetycznego kauczuku. Musimy używać produkty ściśle przeznaczone pod oczko wodne, ponieważ inne produktu mogą być nieprzystosowane do tak dużej ilości wody, mogą przeciekać lub zawierać szkodliwe substancję, które przejdą nam do wody i zniszczą rośliny. Najlepiej wybrać folię, która jest odporna na promienie słoneczne, rozerwanie, zmiany temperatur czy też przerost korzeni.
Pod folię warto położyć piasek, który ochroni ją przed zniszczeniem.
3. Wykończenie oczka.
Po nałożeniu folii musimy umieścić na niej kamienie tak, aby nie wpadła nam do wody. Cały obszar wokoło naszego oczka dekorujemy kamieniami według własnego uznania, a później musimy nasze oczko uzupełnić wodą. Rośliny które są pływające wrzucamy do wody i nie musimy ich nigdzie umieszczać, one będą żyć sobie własnych życiem ;)
4. Rośliny w naszym oczku.
Rośliny pozwalają na utrzymanie odpowiedniej równowagi biologicznej w naszym oczku. Osłaniają je przed nadmiernym słońcem. Dają przede wszystkim cudowny efekt wizualny. Rosną one jednak szybko, słońce i woda powoduje, że mają one do tego idealne warunki. Musimy pilnować, żeby nie zajęły nam całego obszaru oczka, zaniedbanie i brak pielęgnacji da właśnie taki efekt. Jeżeli boimy się, że rośliny zbyt gwałtownie zaczną rosnąć możemy umieścić je w specjalnych koszach czy pojemnikach, które będą ograniczały ich szybki rozrost.
5. Ryby w oczku wodnym.
Jeżeli chcemy mieć ryby w naszym oczku musimy pamiętać o kilku istotnych informacjach. Możemy je wpuścić po około miesiącu od powstania naszego oczka wodnego, tak aby wszystkie rośliny zdążyły się przystosować i żeby gospodarka biologiczna dobrze funkcjonowała w naszym oczku. Wodę powinnyśmy dobrze odżywić dodając do niej odpowiednie preparaty, aby nasze rybki mogły sobie dobrze i spokojnie w nim żyć. Ilość ryb nie może być zbyt duża, ponieważ oczka wodne nie są bardzo przestrzenne.
Efekt końcowy |
Teraz tylko możemy się cieszyć naszym własnym oczkiem wodnym ;) Czy to nie jest piękne?
Źródło: http://morago.pl/
Ja również jestem szczęśliwą posiadaczką oczka wodnego i moim zdaniem jest to świetna sprawa. Tym bardziej teraz czytałam w https://www.dostudni.pl/co-nalezy-zrobic-na-wiosne-w-oczku-wodnym,b65.html, że już powoli można się przygotowywać na wiosnę w naszym ogrodzie.
OdpowiedzUsuńAkurat ja dopiero rozważam u siebie stworzenie oczka wodnego, ale to jest dopiero co odległy plan. W sumie na ten moment skupiam się na tym, aby moje rośliny miały odpowiednie nawodnienie. Fajnie, że w sklepie https://www.podlane.pl/ bez najmniejszego problemu można kupić właśnie taki sprzęt do nawadniania.
OdpowiedzUsuń