Czy wiesz że zioła wpływają na Twój metabolizm? Zioła dzielą się na gatunki przyprawowe, lecznicze oraz trujące. Stosowane najczęściej jako przyprawy, ale także w lecznictwie i aromaterapii.
Coraz modniejsze staję się sadzenie ziół w przydomowych ogrodach lub balkonach. Ładnie wyglądają więc są same w sobie dekoracją a oprócz tego używamy ich na bieżąco do przygotowywanych przez nas posiłków.
Jak je należy uprawiać i jak je odpowiednio wykorzystywać? To tylko kilka pytań jakimi się zajmiemy w dzisiejszym blogu ;)
Odpowiednie miejsce i gleba dla naszego ziołowego ogródka.
Ziołowy ogródek |
Zioła najlepiej, gdy są posadzone blisko nas, wtedy możemy poczuć ich wspaniały aromat oraz użyć w każdej chwili w razie potrzeby. Przede wszystkim jednak powinno być to nasłonecznione miejsce, gdyż większość ziół potrzebuje dużo słońca. Muszą być to miejsca spokojne, odsłonięte od wiatru. Rośliny, które mają możliwość wygrzania się na słońcu wydzielają więcej olejków eterycznych a tym samym ich aromatu.
Takie warunki dadzą nam szybki rozwój ziół a tym samym szybciej będziemy mogli z nich korzystać.
Modę na zioła w naszej kuchni bardzo dobrze wykorzystują sklepy, które sprzedają je w dużych ilościach, zawsze jednak drożej niż to jakbyśmy sami je posadzili.
Zioła rosną w zwykłej standardowej ziemi, jednak bardziej im odpowiada ziemia z wapniem. Przed posadzeniem naszych ziół użyźnienie ziemi jak najbardziej sprzyja im późniejszemu wzrostowi.
Zioła nie urosną nam na podmokłych, ciężkich glebach gliniastych ich system korzeniowy szybko zgnije w takich warunkach.
Zioła nie urosną nam na podmokłych, ciężkich glebach gliniastych ich system korzeniowy szybko zgnije w takich warunkach.
Nasza oferta - KLIKNIJ !!! |
Najlepszym sposobem na sadzenie ziół w ogrodzie jest podział ich na grupy i zasadzenie każdej osobno w rzędzie, ułatwi nam to ich pielęgnację oraz będzie wyglądało estetycznie.
Sadzenie ich na balkonie ma miejsce w doniczkach, każde zioło ma inny układ korzeniowy dlatego też przed zakupem doniczek warto dowiedzieć się jak dużo miejsca one potrzebują. Zioła nadadzą urok każdemu balkonowi i będą ich piękną dekoracją.
O jakich czynnościach musimy pamiętać przy uprawie ziół?
- podlewanie
- nawożenie
- przycinanie
- zbiór
- zimowanie
- usuwanie chwastów
Nasze zioła |
Mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy Cię do zrobienia własnego ziołowego ogródka, naprawdę warto zrobić sobie choćby maleńki, ale za to jak bardzo urokliwy kącik z ziołami ;)
Źródło: http://morago.pl/
W sumie u mnie również się taki kącik spotka w ogrodzie i muszę przyznać, że jest to bardzo fajne rozwiązanie. Jednak czego byśmy nie mieli w ogrodzie to należy pamiętać także o podlewaniu naszych roślin. W takiej sytuacji polecam korzystanie z systemu nawadniania https://www.podlane.pl/ który jak dla mnie sprawdza się najlepiej.
OdpowiedzUsuńTo prawda taki pomysł jest świetną sprawą i u mnie w ogrodzie przydomowym również zawsze znajduje się cała masa różnego rodzaju ziół. Korzystając z okazji również chciałbym zachęcić do sprawdzania nowości ze sklepu https://ogrodolandia.pl/pl/new i już teraz wiem, że za każdym razem znajdę tam coś fajnego.
OdpowiedzUsuń