Translate

Szukaj na tym blogu

środa, 26 sierpnia 2015

Donice gabionowe - jak zrobić piękną dekorację do naszego ogrodu?

Zastanawiałeś się jak w oryginalny sposób udekorować swój ogród? Dzisiaj przedstawimy jak zrobić własnoręcznie i samemu donice gabionowe. Są one bardzo popularne w ostatnim czasie i wielu z nas decyduje się na zrobienie takiej dekoracji w domu. Czym są gabiony?
Donica gabionowa

Gabiony - to specjalne metalowe kosze, które możemy wypełnić różnymi materiałami, najczęściej wybierane są jednak kamienie.


Czego potrzebujesz, aby wykonać taką donicę ?
  • siatka budowlana, wymiar oczka 1x1 cm
  • kamienie, dowolnie wybrane przez Ciebie
  • rękawice do ochrony dla Twoich dłoni 
  • cążki, którymi będziesz mógł  ciąć drut oraz
  • szczypce

Przygotowaną wcześniej siatkę rozkładamy i wycinamy wybrany przez nas kształt. Możemy go wcześniej rozrysować sobie na kartce, tak, aby nie zniszczyć siatki i nie pomylić się przy jej wycinaniu.
Jest to żmudna praca, trzeba to robić bardzo dokładnie i nie można popełnić błędu.
Na początku wycinamy dwa takie paski i układamy je w formie doniczki, łączymy je za pomocą drucika po to , aby utworzyły kształt naszej doniczki. Połączone dwa paski powinny nam dać wielkość doniczki dla naszego kwiatka.


Następnie tworzymy w taki sam sposób dwa razy większe paski tak aby stworzyć tak jakby obramowanie dla naszej doniczki. Pomiędzy mniejszą a większą doniczką umieścimy właśnie nasze ozdobne kamienie, ale to za chwilkę ;)


Kolejnym krokiem jest przygotowanie dna dla naszych dwóch doniczek. Wycinamy kwadrat, prostokąt na kształt naszej doniczki, nasze dno musimy przymocować tak samo jak wcześniejsze paski.


Po odpowiednim umocowaniu naszej doniczki wraz z jej obramowaniem przygotowujemy kamienie, które wypełnią nam pustą przestrzeń pomiędzy małą a dużą doniczką. Możemy używać różnych kolorystycznie kamieni o różnych rozmiarach, aby efekt był bardziej wyrazisty układajmy kamienie warstwami tak, aby utworzyły nam piękną dekorację.











Kiedy już ładnie ułożyłeś kamienie w około swojej mniejszej doniczki, możesz umieścić w niej swoją roślinę. Dobrym pomysłem jest umieszczenie jej w kolorowej doniczce, która nada dodatkowej barwy naszej całej aranżacji ;)


Szkielet


Czy już wiesz jak zrobić taką donicę? :)

Źródło: http://www.morago.pl/
 


środa, 19 sierpnia 2015

Schody w ogrodzie - jak je wykonać i czy warto je mieć?

Upiększamy nasz ogród na wiele sposobów i chcemy, aby się wyróżniał spośród innych. Robimy chodniki, oczka wodne, kaskady, sadzimy kwiaty, pielęgnujemy ogród warzywny. I w naszej głowie pojawił się kolejny pomysł SCHODY w ogrodzie. Mamy miejsce warunki i pomysł, to chyba wszystko co potrzebne jest nam do osiągnięcia naszego kolejnego celu jakim są schody.

Schody są istotną częścią ogrodu i stanowią ozdobę całego naszego ogrodu, dlatego też muszą mieć odpowiedni styl i dopasować się do reszty naszego ogrodu.

Schody muszą być wygodne i bezpieczne, dlatego przy ich projektowaniu nie możemy zapomnieć o odpowiednich wymiarach. Najwygodniejsze są te, których wysokość nie przekracza 12 cm, głębokość stopnia powinna się mieścić w przedziale 30-50 cm. Wtedy będziemy wykonywać wygodne kroki i nie zmęczymy się w czasie użytkowania naszych schodów. Wygoda tutaj jest bardzo istotna, nie tylko będziemy patrzeć się na nasze schody, ale także z nich codziennie korzystać :)

Z czego możemy zrobić nasze schody?
  • kostka brukowa - najpopularniejszy materiał z którego buduje się ścieżki oraz schody, dzieli się ona na dwa typy : betonowa i kamień naturalny 
  • cegła klinkierowa - jej powierzchnia nie jest śliska, dlatego zapewnia nam bezpieczeństwo, jest także bardzo wytrzymała mechanicznie
  • Różne style
  • płyty chodnikowe - bardzo często stosowane właśnie do projektów schodów, wykonuje się je z betonu lub kamienia naturalnego

Jak przebiega budowa schodów?
  1.  Projekt - jest to podstawowy punkt naszej realizacji, od niego zależy praktycznie wszystko, czyli dobór materiałów, umiejscowienie oraz cena, którą za nie zapłacimy.
  2.  Wykop - gdy już mamy gotowy projekt możemy kopać, każdy stopień kopiemy osobno o odpowiedniej odległości, następnie trzeba przygotować odpowiedni grunt pod nasze schody. Pierwsze to dren ze żwiru ok 15 cm, następnie piasek, na to wszystko dajemy jeszcze beton, który będzie naszym betonowym fundamentem, zbijamy konstrukcje  z desek o kształcie naszych stopni. Nasz wykop trzeba wyłożyć folią, aby zapobiec przesiąknięciu betonu do podłoża.
  3. Układanie stopni-  jeżeli są wykonane z płyt muszą być połączone zaprawą cementową i ściśle do siebie przylegać. W przypadku drobnych elementów umieszczamy je ciasno i wbijamy gumowym młotkiem.


Każde schody są różne, zanim podejmiemy się ich realizacji warto dokładnie przemyśleć każdy szczegół. Jeżeli mamy tylko taką możliwość warto wykonać taki projekt w swoim ogrodzie, schody dodają uroku, są ładne i nie wymagają dużej uwagi. O wszystko oczywiście trzeba dbać, żeby cieszyć się tym przez długie lata, ale schody odwdzięczą nam się swoim wyglądem i ułatwią poruszanie się w ogrodzie.


Czy nie wyglądają pięknie ?


Źródło: http://www.morago.pl/

środa, 12 sierpnia 2015

Oczko wodne - zrób je razem z nami!

Upał nie daje nam spokoju, połowa sierpnia zbliża się do nas szybkimi krokami. W te słoneczne dni, przyjemnie by było usiąść obok własnoręcznie zrobionego oczka wodnego. Dla nas to żaden problem, z naszym poradnikiem nic nie będzie stało wam na przeszkodzi, aby spełnić swoje marzenia i zrobić coś tak przyjaznego dla oka jak oczko.

1. Wybierz miejsce pod budowę oczka.

Początek tworzenia oczka
Jest to podstawowy krok przy budowie oczka, określając odpowiedni teren możesz zaprojektować mniej więcej wygląd Twojego oczka. Zaznacz sobie miejsce pod wykopanie odpowiedniej głębokości dołu, w najgłębszym punkcie, jego głębokość powinna wynosić ok 100-110 cm. Jeżeli planujesz mieć obok swojego oczka rośliny powinieneś wykopać dół robiąc przy tym specjalną półkę na rośliny. Brzegi powinny być uformowane ze spadkiem. 

2. Uszczelnienie oczka wodnego.

Kolejnym ważnym krokiem jest przygotowanie uszczelnienia. Używamy do tego folii lub wykładziny zrobionej z syntetycznego kauczuku. Musimy używać produkty ściśle przeznaczone pod oczko wodne, ponieważ inne produktu mogą być nieprzystosowane do tak dużej ilości wody, mogą przeciekać lub zawierać szkodliwe substancję, które przejdą nam do wody i zniszczą rośliny. Najlepiej wybrać folię, która jest odporna na promienie słoneczne, rozerwanie, zmiany temperatur czy też przerost korzeni. 
Pod folię warto położyć piasek, który ochroni ją przed zniszczeniem.

3. Wykończenie oczka.

Po nałożeniu folii musimy umieścić na niej kamienie tak, aby nie wpadła nam do wody. Cały obszar wokoło naszego oczka dekorujemy kamieniami według własnego uznania, a później musimy nasze oczko uzupełnić wodą. Rośliny które są pływające wrzucamy do wody i nie musimy ich nigdzie umieszczać, one będą żyć sobie własnych życiem ;)

4. Rośliny w naszym oczku.

Rośliny pozwalają na utrzymanie odpowiedniej równowagi biologicznej w naszym oczku. Osłaniają je przed nadmiernym słońcem. Dają przede wszystkim cudowny efekt wizualny. Rosną one jednak szybko, słońce i woda powoduje, że mają one do tego idealne warunki. Musimy pilnować, żeby nie zajęły nam całego obszaru oczka, zaniedbanie i brak pielęgnacji da właśnie taki efekt. Jeżeli boimy się, że rośliny zbyt gwałtownie zaczną rosnąć możemy umieścić je w specjalnych koszach czy pojemnikach, które będą ograniczały ich szybki rozrost. 

5. Ryby w oczku wodnym.

Jeżeli chcemy mieć ryby w naszym oczku musimy pamiętać o kilku istotnych informacjach. Możemy je wpuścić po około miesiącu od powstania naszego oczka wodnego, tak aby wszystkie rośliny zdążyły się przystosować i żeby gospodarka biologiczna dobrze funkcjonowała w naszym oczku. Wodę powinnyśmy dobrze odżywić dodając do niej odpowiednie preparaty, aby nasze rybki mogły sobie dobrze i spokojnie w nim żyć. Ilość ryb nie może być zbyt duża, ponieważ oczka wodne nie są bardzo przestrzenne.

Efekt końcowy


Teraz tylko możemy się cieszyć naszym własnym oczkiem wodnym ;) Czy to nie jest piękne?

Źródło: http://morago.pl/





środa, 5 sierpnia 2015

Czas na zioła !!! Zioła w ogrodzie i na balkonie ;)

Czy wiesz że zioła wpływają na Twój metabolizm? Zioła dzielą się na gatunki przyprawowe, lecznicze oraz trujące. Stosowane najczęściej jako przyprawy, ale także w lecznictwie i aromaterapii.
Coraz modniejsze staję się sadzenie ziół w przydomowych ogrodach lub balkonach. Ładnie wyglądają więc są same w sobie dekoracją a oprócz tego używamy ich na bieżąco do przygotowywanych przez nas posiłków. 

Jak je należy uprawiać i jak je odpowiednio wykorzystywać? To tylko kilka pytań jakimi się zajmiemy w dzisiejszym blogu ;)

Odpowiednie miejsce i gleba dla naszego ziołowego ogródka.

Ziołowy ogródek
Zioła najlepiej, gdy są posadzone blisko nas, wtedy możemy poczuć ich wspaniały aromat oraz użyć w każdej chwili w razie potrzeby. Przede wszystkim jednak powinno być to nasłonecznione miejsce, gdyż większość ziół potrzebuje dużo słońca. Muszą być to miejsca spokojne, odsłonięte od wiatru. Rośliny, które mają możliwość wygrzania się na słońcu wydzielają więcej olejków eterycznych a tym samym ich aromatu.

Takie warunki dadzą nam szybki rozwój ziół a tym samym szybciej będziemy mogli z nich korzystać.
Modę na zioła w naszej kuchni bardzo dobrze wykorzystują sklepy, które sprzedają  je w dużych ilościach, zawsze jednak drożej niż to jakbyśmy sami je posadzili. 



Zioła rosną w zwykłej standardowej ziemi, jednak bardziej im odpowiada ziemia z wapniem. Przed posadzeniem naszych ziół użyźnienie ziemi jak najbardziej sprzyja im późniejszemu wzrostowi.
Zioła nie urosną nam na podmokłych, ciężkich glebach gliniastych ich system korzeniowy szybko zgnije w takich warunkach. 

Zioła możemy kupić w doniczkach, jako nasiona lub rozsady. Najlepszym wyborem są te w doniczkach, gdyż już są wyrośnięte i od razu gotowe do wykorzystania. W naszym ziołowym ogrodzie możemy sadzić zarówno zioła jednoroczne jak i wieloletnie. Do ziół jednorocznych zaliczamy m.in: bazylie, cząber, koper, kolendrę, majeranek, ogórecznik, trybulę. Musimy pamiętać, że trzeba je dosadzać je co rok, gdyż nie są one odporne na mróz i zimno. Natomiast do ziół wieloletnich zaliczamy: estragon, koper włoski, lawendę, lubczyk, miętę, rumianek, szałwię, szczypiorek, tymianek.

Nasza oferta - KLIKNIJ !!!

Najlepszym sposobem na sadzenie ziół w ogrodzie jest podział ich na grupy i zasadzenie każdej osobno w rzędzie, ułatwi nam to ich pielęgnację oraz będzie wyglądało estetycznie. 

Sadzenie ich na balkonie ma miejsce w doniczkach, każde zioło ma inny układ korzeniowy dlatego też przed zakupem doniczek warto dowiedzieć się jak dużo miejsca one potrzebują. Zioła nadadzą urok każdemu balkonowi i będą ich piękną dekoracją.

O jakich czynnościach musimy pamiętać przy uprawie ziół?
  • podlewanie
  • nawożenie
  • przycinanie
  • zbiór
  • zimowanie
  • usuwanie chwastów

Nasze zioła

Mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy Cię do zrobienia własnego ziołowego ogródka, naprawdę warto zrobić sobie choćby maleńki, ale za to jak bardzo urokliwy kącik z ziołami ;)

Źródło: http://morago.pl/