Translate

Szukaj na tym blogu

piątek, 29 stycznia 2016

Szklarnia czy tunel foliowy, czyli jak poprawić klimat naszym roślinom.

Nasz klimat nas nie rozpieszcza, krótki okres wegetacyjny sprawia że wiele gatunków roślin nie czuje się u nas zbyt dobrze. Sporo gatunków warzyw, takich jak pomidory, cukinie czy ogórki, które mimo, że są normalnie uprawiane w naszym klimacie, z nie dają tak obfitych zbiorów jak w cieplejszych rejonach. Dotyczy to też wielu gatunków kwiatów. Rozwiązaniem tego problemu jest tunel foliowy lub szklarnia. 


Oba te rozwiązania  pozwolą  nam stworzyć dla roślin lepsze warunki do bujnego wzrostu i obfitego owocowania. Dzięki podwyższonej temperaturze i wilgotności oraz ochrony przed silnymi wiatrami jesteśmy w stanie pierwsze wysiewy do gruntu możemy zacząć już w drugiej połowie lutego lub na początku marca. W przypadku warzyw uprawianych pod taką osłoną możemy nawet mieć kilka zbiorów tego samego roku. W przypadku roślin ozdobnych, tunel foliowy umożliwia uprawę w bezpiecznych warunkach aż do osiągnięcia odpowiednich wymiarów kiedy już możemy przesadzać je w miejsca docelowe. 


Co wybrać, tunel foliowy czy szklarnie?
Tunel foliowy jest na pewno bardziej przestawny, łatwiej go przenieść, schować. Jest tańszy i będzie idealny gdy potrzebujemy go tylko na jakiś czas. Można go później złożyć, i wyjąć w momencie gdy będzie nam potrzebny. Rozwiązaniem  bardziej trwałym jest szklarnia, nie jest tak mobilna, ale jeżeli zainstalujemy w niej system ogrzewania możemy z niej korzystać cały rok. Na pewno jest to większa inwestycja, ale na pewno dużo trwalsza. Problem może stanowić intensywna uprawa w jednym miejscu co często prowadzić do wyjałowienia ziemi. Może to nieść za sobą konieczność wymiany pewnej jej warstwy lub intensywnego nawożenia. Problem ten częściowo rozwiązuje się w przypadku tuneli foliowych, które można przestawić w inne miejsce.


Warto zastanowić się czy potrzebujemy jedynie małego tunelu czy większej konstrukcji. 
Musimy zdecydować jak dużą powierzchnię chcemy uprawiać w tunelu i jakie mają tam rosnąć rośliny. Do wyboru mamy tunele ze stelażem z rurek metalowych lub PCV. Innym parametrem, na który warto zwrócić uwagę jest sama folia, z której wykonano nasze tunele. Możemy zdecydować się na folię perforowaną, umożliwiającą swobodną wymianę powietrza lub folię bez perforacji, która lepiej utrzymuje temperaturę oraz wilgotność wewnątrz tunelu. 


Jeżeli zdecydujemy się na szklarnię pamiętajmy że jej konstrukcja najczęściej wymaga fundamentu, jej konstrukcja może być wykonana z drewna, PCV lub metalu. Do pokrycia jej może służyć gruba folia, płyty z poliwęglanu, plexiglas lub szkło.



Tunele foliowe dla działkowców ustawia się zazwyczaj dłuższym bokiem w kierunku północno-południowym. W przypadku niskich odmian roślin pierwsze rzędy powinny być oddalone co najmniej 15 cm od ściany tunelu, rośliny średniowysokie jak np. kalafiory i im podobne należy zacząć sadzić 25-30 cm od ściany. Dla roślin o kształcie zbliżonym do krzewów pomidorowych najlepiej zachować 40 cm odstępu. Jeśli posiadamy więcej niż jeden tunel poszczególne tunele foliowe powinny być ustawione co najmniej z 70 cm odstępu aby zapewnić swobodne przejście. 


Żródło:

piątek, 15 stycznia 2016

Zadbany trawnik, jakich prac wymaga aby cieszył swoim pięknem przez cały rok.

Trawnik przed domem ma chyba każdy, spełnia on funkcje nie tylko dekoracyjne. Zmniejsza temperaturę otoczenia, zapobiega nadmiernemu zakurzeniu i ułatwia odprowadzenie wody z działki. Trawa aby wyglądała ładnie i dobrze rosła wymaga jednak od nas pewnej ilości pracy. 


Podstawową rzeczą jest przygotowanie podłoża. Jeżeli już zaplanujemy gdzie chcemy mieć trawnik, teren pod niego przeznaczony należy oczyścić ze śmieci i gruzu. Następnie musimy przekopać ziemię szpadlem usuwając przy okazji usuwając resztki korzeni i chwastów i rozkruszając większe bryły ziemi. W zależności od rodzaju gleby dodajemy na tym etapie należy dodać piasku lub torfu, następnie konieczne będzie wałowanie i ubijanie nawierzchni. Jeśli trawnik będzie stykał się z rabatami kwiatów, warto oddzielić go obrzeżem trawnikowym lub rollborderem, który nie dopuści do zarastania rabat trawą. Następnym krokiem jest zasilenie ziemi pod przyszły trawnik. Przed zakupem nawozu konieczne jest sprawdzenie kwasowości gleby – optymalny odczyn podłoża dla trawnika wynosi pH 5,5–6,5. Jeśli jest on niższy, należy dodatkowo zastosować nawóz wapniowy, natomiast na glebach o pH 7,0–8,0 – nawozy zakwaszające. Odczyn gleby można sprawdzić samodzielnie przy użyciu dostępnych w sklepach kwasomierzy albo zlecić wykonanie analizy próbek gleby.


W zależności od funkcji jaką spełniać ma trawnik oraz rodzaju podłoża, należy dobrać odpowiednią mieszankę traw do zasiewu. Jeśli trawnik ma służyć nam jako boisko lub być szczególnie często uczęszczany, warto rozważyć zakup „mieszanki boiskowej”. Producenci oferują również specjalną kompozycję traw cieniolubnych czy mieszankę, która pozwala odbudować zniszczony trawnik. Ostatnio pojawiły się również mieszanki odporne na suszę, co przy ostatnio panującej pogodzie może okazać się dobrym rozwiązaniem.Idealny moment na zasiew to wiosna (od drugiej połowy kwietnia do połowy mają) lub koniec lata (druga połowa sierpnia do połowy września).


Do najważniejszych czynności pozwalających nam cieszyć się pięknym trawnikiem jest:
  •  Nawadnianie - trawa nie lubi suszy, podlewamy ją rano lub wieczorem, młody trawnik nawet dwa razy dziennie, podrośnięty dwa lub trzy razy w tygodniu.Wodę należy dostarczyć do 10 -15 centymetrowej warstwy ziemi, gdzie znajduje się system korzeniowy darni. Z pomocą przychodzą nam tutaj wszelkiego rodzaju spryskiwacze i systemy nawadniania ułatwiające nam zadanie.

  •  Regularne koszenie - trawa koszona dwa lub trzy razy w tygodniu odpowiednio się zagęszcza, regularne koszenie pozwala utrzymać trawnik w dobrej kondycji. Należy przycinać go  na wysokość 5 – 7 cm pozwala roślinie skierować swoją energię w rozkrzewienie się.

  •  Nawożenie trawnika - By trawnik był gęsty i intensywnie zielony, należy glebę wzbogacić o niezbędne do wzrostu składniki mineralne. Im trawa częściej koszona, tym intensywniej rośnie, tym więcej makroelementów należy jej dostarczyć. Zwróć uwagę czy preparat zawiera: azot, który pobudza wzrost roślin, fosfor, gwarantujący prawidłowy rozwój korzeni oraz potas, który wpływa na gospodarkę wodną roślin. Preparat stosuj zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu.

  •  Odchwaszczanie najlepiej mechaniczne, usunąć należy całą roślinę razem z korzeniem, inaczej odrośnie. Częstym problemem jest pojawiający się mech, skuteczne tutaj są specjalne środki dostępne w centrach ogrodniczych


  • Napowietrzanie darni - trawa poza nawożeniem i podlewaniem aby zdrowo rosnąć potrzebuje tlenu. W celu zapewnienia korzeniom trawy odpowiedniej ilości tlenu, stosuje się zabiegi aeracji czyli napowietrzania gleby. Polegają ona na tworzeniu głębszych i płytszych nacięć oraz otworów w podłożu. Do tego celu stosować można widły, grabie lub wały z kolcami. Płytkie nacięcia stosuje się wiosną i z początkiem jesieni, głębsze w odstępie dwóch, trzech lat – jesienią.


    źródło:
    morago.pl

piątek, 8 stycznia 2016

Co czym podzielić , czyli o obrzeżach ogrodowych słów kilka.





Urządzając ogród planujemy gdzie posadzimy jakie rośliny, jaką funkcję będzie spełniać konkretna część ogrodu i jaka nawierzchnia będzie w nim zastosowana. Często decydujemy się na oddzielenie konkretnych części naszego ogrodu, zarówno ze względów estetycznych jak i praktycznych. 



Służą do tego wszelkiego rodzaju obrzeża, które mają nam oddzielić jedną powierzchnię od drugiej. Najczęściej odcinamy chyba wszelkiego rodzaju rabaty i nasadzenia od trawnika, ma to na celu ułatwienie nam koszenia i powstrzymanie trawy przed przerastaniem. Oddzielić możemy również wszelkiego rodzaju ścieżki i podjazdy, oraz miejsca wyściółkowane korą lub innymi materiałami. Coraz modniejsze stają się kamienne dywany przy tworzeniu których niezbędne są obrzeża.



Do wyboru mamy kilka rodzajów obrzeży gotowych lub materiałów które możemy wykorzystać jako obrzeża. Najprościej możemy je podzielić według tego z czego są zrobione:


Możemy znaleźć plastikowe:


Drewniane:

  • rollbordery
  • płotki
  • kłody drewna lub podkłady kolejowe

Betonowe lub kamienne:

  • krawężniki betonowe
  • obrzeża betonowe (palisady)
  • kostka betonowa
  • kostka granitowa
  • kamienie otoczki lub nieforemne głazy




Wybór jest bardzo duży, decydując się na konkretne rozwiązanie musisz pamiętać że wybrane obrzeża muszą pasować do stylu ogrodu, i dobrze spełniać swoją funkcję. Inne wybierzemy do oddzielenia wysokiej rabaty w ogrodzie wiejskim, a inne w ogrodzie japońskim do oddzielenia kolejnych elementów kamiennych dywanów. Musimy pamiętać również o żywotności danego obrzeża, drewniane rollbordery na pewno szybciej ulegną zniszczeniu niż betonowa palisada.



Jest jeszcze jedno rozwiązanie, brak obrzeża czyli – na styk – w przypadku trawnika jest to pionowe ścinanie krawędzi, które tworzy idealnie równą linię oddzielającą, do której można dosypać dowolny materiał. Minusem tej metody jest jednak słaba ochrona przed przerastaniem, niczym nie ograniczonej, trawy na sąsiednią powierzchnię, i dużo więcej pracy z utrzymaniem pożądanego efektu.



Mamy bardzo duży wybór obrzeży najważniejsze abyśmy dobrze zaplanowali to co chcemy wykonać w ogrodzie ponieważ nie jest to zazwyczaj mały wydatek, a jeżeli zdecydujemy się na obrzeża betonowe lub granitowe to nie tak łatwo dokonać zmian jeżeli nagle będziemy chcieli coś zmienić. Nie zależnie jaki rodzaj obrzeży wybierzemy jest to na pewno jedna z najważniejszych rzeczy ułatwiających nam życie w ogrodzie.


Źródłó:

morago.pl
google.pl