Translate

Szukaj na tym blogu

piątek, 20 listopada 2015

Nadchodzi zima, najwyższy czas zastanowić się jak zabezpieczyć nasz sprzęt ogrodniczy.


          
Nadchodzi zima to czas, gdy zarówno my jak i nasz ogród odpoczywa. "Odpocząć" muszą również nasze narzędzia i cały sprzęt ogrodniczy który aby dobrze nam służył w następnym roku musi być odpowiednio zabezpieczony.

     
                            Czeka nas więc czyszczenie, smarowanie, ostrzenie, mycie, suszenie i inne czynności. Dzięki temu na wiosnę nie spotka nas niemiła niespodzianka w postaci rdzy na sprzęcie lub braku możliwości uruchomienia urządzeń, które jeszcze jesienią pracowały bez zarzutu.


            Narzędzie do przycinania czyli  nożyce, sekatory i sierpy oczyszczamy dokładnie z kurzu, trawy, resztek ostatnio ciętych krzewów oraz ewentualnej rdzy. Jeżeli znajdziemy gdzieś resztki żywicy usuniemy ją rozpuszczalnikiem lub alkoholem.  Narzędzia myjemy gorącą wodą, pozwoli to usunąć bakterie i grzyby, których na pewno nie chcemy. Na koniec osuszamy, pamiętając by zrobić to bardzo dokładnie i smarujemy preparatem konserwującym.





           Motyki, łopaty, saperki, grabie lub widły czyścimy podobnie jak narzędzia do cięcia, myjemy wodą i osuszamy zanim schowamy suchym miejscu.

Zwijamy węże ogrodowe oraz wszystkie złączki chowamy do suchego pomieszczenia. Trzeba przypilnować aby tam gdzie przechowujemy węże temperatura nie spadała poniżej zera, gdyż wpływa to bardzo niekorzystnie na jego żywotność. W pomieszczeniu pozostawiamy go na zimę po wcześniejszym oczyszczeniu z ziemi, zwijając w taki sposób, aby nie powstawały zagięcia i ostre skręcenia.  Bardzo ważną czynnością jest opróżnienie przed zimą rur i kranów z wody.  Unikniemy dzięki temu rozsadzenia ich od wewnątrz i kłopotliwych pęknięć. 



             Kosiarki, podkaszarki czy też piły, zarówno spalinowe jak i elektryczne sprawdzamy czy w trakcie sezonu nie uległy uszkodzeniu czy awarii, jeżeli jest to konieczne oddajemy je do profesjonalnego serwisu .Jeżeli nie wymagają fachowej interwencji, wtedy wystarczy że oczyśćmy je z ziemi, kurzu, resztek roślin, a metalowe części zabezpieczmy przed korozją środkiem konserwującym.

           Troszkę inaczej to wygląda gdy chodzi o kosiarki spalinowe, które wymagają indywidualnego traktowania, w zależności od instrukcji obsługi. Jeśli więc nie czujemy się na siłach, również udajmy się do punktu serwisowego, w którym fachowcy odpowiednio zajmą się sprzętem. Czynności jakie należy wykonać przed zimą to odłączenie od świecy zapłonowej przewodu wysokiego napięcia, wymiana lub oczyszczenie filtra powietrza, całkowite zużycie paliwa poprzez pracę maszyny, wymiana oleju. Ważne, aby wnieść do suchego pomieszczenia kosiarkę jeszcze przed ostygnięciem jej silnika, dzięki czemu unikniemy skraplania się pary wodnej na metalowych fragmentach sprzętu. Co istotne, kosiarki tego typu muszą stać zawsze pionowo, aby nie uszkodził się gaźnik i nie zalał filtr.


          Z dnia na dzień jest coraz zimniej, rośliny przygotowują się do zimowego snu i nie wymagają od nas tyle uwagi. Na pewno dzięki temu będzie nam łatwiej znaleźć czas na wszystkie prace związane z naszym sprzętem ogrodniczym. Wydaje się ich dużo ale pamiętajmy że dobrze zabezpieczone, pozwolą nam spać spokojnie i uchronią nas przed niemiłymi niespodziankami na wiosnę. 




 Źródło:
www.morago.pl
www.bluszczyk.pl

2 komentarze:

  1. Wyszukujesz oryginalnych ozdób do ogrodu? Hortus.biz.pl to miejsce, gdzie znajdziesz unikalne i designerskie elementy, które ożywią każdy kąt Twojego ogrodu. Odkryj ich różnorodność i wybierz te, które najlepiej oddadzą Twój indywidualny styl i estetykę. Na stronie https://hortus.biz.pl/ takie rzeczy na pewno znajdziesz.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli chodzi o meble ogrodowe, to warto zwrócić uwagę na ofertę sklepu https://ogrodolandia.pl/. Mają duży wybór, od prostych krzesełek po luksusowe zestawy wypoczynkowe. Ceny są konkurencyjne, a jakość wydaje się być na bardzo wysokim poziomie.

    OdpowiedzUsuń