Problem ślimaków szczególnie o tej porze roku jest niezwykle częstym zjawiskiem spotykającym nas w naszych ogrodach. Niby takie malutkie, niewinne stworzonka, co tak na prawdę złego mogą uczynić? Wydawać by się mogło, że w sumie to nie wiele. A jednak..
Ślimaki pojawiają się w zacienionych miejscach, zwykle ich wzmożoną obecność możemy zaobserwować wczesnym ranem lub późnym popołudniem. Same w sobie mogą wyrządzić dużo szkód. Ich obecność w naszych ogrodach charakteryzuje się widocznym śliskim śluzem na naszych roślinkach oraz wygryzionymi dziurami.
Co tak naprawdę powinniśmy robić aby masz ogród nie okazał się miejscem jakoś szczególnie lubianym przez ślimaki? Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę jakie rośliny sadzimy w naszych ogrodach. Ślimaki wydają się być szczególnie łase na takie rośliny jak aksamitki, astry chińskie, cynie, prawoślazy ogrodowe, dalie, lilie białe, nasturcje, rudbekie i funkie. Ślimaki chętnie wybierają też poziomki, truskawki, kapustę czy sałatę.
Jeśli chcemy odstraszyć ślimaki, dobrze jest posadzić majeranek czy też mydlnicę lekarską. Ślimakom nie smakują także bylica piołun, orlica pospolita, rumianek,
ciemierniki, cząber ogrodowy, gorczyca, cebula, czosnek, szałwia, hyzop,
tymianek, krokosmia, nachyłek, krwawnik i przywrotnik. Jeśli posadzimy
je na rabacie wśród innych gatunków i odmian, ślimaki stracą
zainteresowanie całą kompozycją.
Odstraszające dla ślimaków okazać się też może częste grabienie ziemi. Im mniej chwastów, bruzd, szczelin i korytarzy w glebie, tym warunki dla rozwoju mięczaków są mniej korzystne.
Myślę, że chociaż po krótce udało się nam przestawić kilka z dostępnych metod usuwania ślimaków w naszych ogrodach. A Wy, jakie macie sposoby na wyproszenie tych niechcianych mieszkańców?
Z niecierpliwością czekamy na Wasze propzycje.
Żródło:
e-ogrody.pl
morago.pl
google.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz