Translate

Szukaj na tym blogu

czwartek, 25 czerwca 2015

Ślimak, ślimak wystaw rogi.. Czy ślimaki w ogrodzie są dużym problemem???

Problem ślimaków szczególnie o tej porze roku jest niezwykle częstym zjawiskiem spotykającym nas w naszych ogrodach. Niby takie malutkie, niewinne stworzonka, co tak na prawdę złego mogą uczynić? Wydawać by się mogło, że w sumie to nie wiele. A jednak..


Ślimaki pojawiają się w zacienionych miejscach, zwykle ich wzmożoną obecność możemy zaobserwować wczesnym ranem lub późnym popołudniem. Same w sobie mogą wyrządzić dużo szkód. Ich obecność w naszych ogrodach charakteryzuje się widocznym śliskim śluzem na naszych roślinkach oraz wygryzionymi dziurami.






Co tak naprawdę powinniśmy robić aby masz ogród nie okazał się miejscem jakoś szczególnie lubianym przez ślimaki? Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę jakie rośliny sadzimy w naszych ogrodach. Ślimaki wydają się być szczególnie łase na takie rośliny jak aksamitki, astry chińskie, cynie, prawoślazy ogrodowe, dalie, lilie białe, nasturcje, rudbekie i funkie. Ślimaki chętnie wybierają też poziomki, truskawki, kapustę czy sałatę.



Jeśli chcemy odstraszyć ślimaki, dobrze jest posadzić majeranek czy też mydlnicę lekarską. Ślimakom nie smakują także bylica piołun, orlica pospolita, rumianek, ciemierniki, cząber ogrodowy, gorczyca, cebula, czosnek, szałwia, hyzop, tymianek, krokosmia, nachyłek, krwawnik i przywrotnik. Jeśli posadzimy je na rabacie wśród innych gatunków i odmian, ślimaki stracą zainteresowanie całą kompozycją.
Odstraszające dla ślimaków okazać się też może częste grabienie ziemi. Im mniej chwastów, bruzd, szczelin i korytarzy w glebie, tym warunki dla rozwoju mięczaków są mniej korzystne.





Myślę, że chociaż po krótce udało się nam przestawić kilka z dostępnych metod usuwania ślimaków w naszych ogrodach. A Wy, jakie macie sposoby na wyproszenie tych niechcianych mieszkańców?
Z niecierpliwością czekamy na Wasze propzycje.



Żródło:
e-ogrody.pl
morago.pl
google.pl



czwartek, 18 czerwca 2015

Problem chwastów w ogrodzie? Coś na to poradzimy:-)

Problem chwastów w ogrodzie dotyka zapewne nie jednego z nas. Przyznam szczerze, że nie jest to mały problem i niezwykle trudno go rozwiązać bez odpowiednich środków i preparatów. Niewątpliwie na rynku znajdziemy całą masę preparatów przeznaczonych do usuwania niechcianych gości w naszych ogrodach.
Myślę, że powinniśmy się im przyjrzeć z bliska. Pierwszym z nich, na który chciałbym zwrócić uwagę jest nawóz do trawy substral plus odchwaszczacz, tak zwany, dwa w jednym.

nawóz odchwaszczacz Substral



Odchwaszczacz ten to praktycznie jedyny produkt na rynku z dwoma substancjami aktywnymi w granulacie do zwalczania chwastów. Nawóz po rozsypaniu i podlaniu powoli rozpuszcza się i przechodzi do wierzchniej warstwy gleby, gdzie pozostaje przez okres do 100 dni i jest pobierany przez korzenie. Uwalnianie nawozu jest sterowane przez czynniki naturalne. Myślę, że warto go wypróbować.


Chwasty ogrodowe i ich usuwanie jest pracochłonne niekiedy też nie przynosi rezultatów. Jak pozbyć się chwastów z ogrodu ? Dlaczego ogród tak łatwo opanowują chwasty, podczas gdy uprawiane przez nas rośliny często marnie rosną i chorują? Ponieważ chwasty to rośliny z okolicy dobrze przystosowane do siedliska, w którym żyją. Chwasty w ogrodzie są ekspansywne – tworzą mocne korzenie, silne rozłogi albo rozsiewają się tysiącami nasion. Pamiętajmy o konieczności  systematycznego usuwania chwastów. Odchwaszczanie trzeba zacząć jeszcze przed posadzeniem roślin ogrodowych. Właściwe przygotowanie ziemi pozwoli uniknąć zarastania chwastami świeżo założonych rabat, trawnika, ogródka ziołowego czy warzywnika. Najbardziej uciążliwe są chwasty wieloletnie takie jak perz właściwy, skrzyp polny, pokrzywa zwyczajna czy nawoć pospolita. W czasie przekopywania działki należy usunąć nawet małe fragmenty korzeni i rozłogów, bo mogą dać początek nowym chwastom.  




Chwasty ogrodowe trzeba usuwać systematycznie. Odchwaszczanie trzeba powtarzać regularnie przez cały sezon wegetacyjny, począwszy od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Niewielkie chwasty w ogrodzie łatwo można wyrywać ręcznie (starając się usuwać je z korzeniami) lub motyką.
 Skutecznym sposobem ograniczenia ilości chwastów w ogrodzie jest przykrycie ziemi warstwą nieprzepuszczalnego dla światła materiału, który powoduje, że chwasty żółkną i giną.akie są domowe sposoby na chwasty? Nierozcieńczony ocet, gorąca woda, roztwory mydła i detergentów, a nawet zużyty olej jadalny, którym oblejemy liście chwastów, to substancje z powodzeniem używane do walki z chwastami. Sprawdzają się w przypadku usuwania chwastów wyrastających pojedynczo lub w małych skupiskach na ścieżkach, tarasach, podjazdach, opaskach wokół domu,  a także ogródkach skalnych.
Sktuecznym produktem do zwalczania chwastów na naszych ogrodach okazuje się również wspaniały środek firmy Substral Mniszek Chwasty w trawniku. Mniszek jest pobierany przez zielone części chwastów, głównie liście, powodując ich deformację, a następnie zahamowanie wzrostu, zamieranie. Pierwsze objawy widoczne są po kilku dniach, a proces obumierania następuje po tygodniu od zastosowania.Mniszek zwalcza skutecznie większość uciążliwych chwastów dwuliściennych (szerokie liście) występujących w trawnikach. Preparat należy stosować na co najmniej 4 godziny przed spodziewanym deszczem, gdy deszcz nastąpi wcześniej należy prawdopodobnie powtórzyć zabieg. Pierwsze efekty zastosowania preparatu winny być widoczne po okresie od 3 do 7 dni.

Substral Mniszek Chwasty w trawniku 

 

Myślę, że to tyle jak narazie jeżeli chodzi o zwalczanie chwastów w naszych ogrodach. A Wy jakie macie sposoby? Co robicie aby uporać się z tymi nieznośnymi mieszkańcami naszych pięknych ogródków? Zapraszamy do dyskusji..

Źródło:

http://www.wymarzonyogrod.pl
www.morago.pl


środa, 10 czerwca 2015

Angielskie ogrody, kwintesencja angielskiego stylu

Dzisiaj postanowiłam, że napiszę coś na temat angielskich ogrodów. Myślę, że temat ten z pewnością zaciekawi fanów ogrodów. Warto zacząć od tego czym tak naprawdę różni się angielski ogród od tego naszego polskiego??
Prawdopodobnie znajdziemy mnóstwo przeróżnych cech podkreślających ich odmienny charakter.Od dawna wiemy, że nikt nie myśli o odwiedzinach Wysp Brytyjskich z powodu pięknej pogody czy też dobrego jedzenia:-) Bardzo często, powodem są właśnie piękne ogrody angielskie. Pojęcie "ogród angielski" to synonim ogrodu idealnego - pełnego bylin, róż i romantycznych posągów. A wszystko na tle trawnika, który ma przynajmniej 300 lat. Anglicy to naród, który pasjonuje się ogrodnictwem od pokoleń,  ogrodnictwo spopularyzowane ponad sto lat temu stało się narodową pasją Anglików. Prawie połowa mieszkańców Wysp Brytyjskich deklaruje, że jest to ich hobby. Warto zatem podpatrzeć, jak te ogrody wyglądają. Przedstawiamy kilka zdjęć, czyż nie wyglądają wspaniale???


Idealnie zaaranżowane, pięknie przystrzyżone, cudownie dobrana kolorystyka nasadzonych kwiatów. Wprost idealne! Aż miło popatrzeć!


Istne cudo, piękno w prostocie, stonowana kolorystyka, roślinność idealnie przystrzyżona, wprost idealnie:-)



 Poniżej przedstawiam jeszcze więcej zdjęć dla pasjonatów angielskich ogrodów, myślę że zdjęcia mówią same za siebie. Nie trzeba tutaj zbytnio ich opisywać ponieważ sam ich widok zapiera dech w piersiach. Popatrzcie sami, coś niesamowitego:-)





Nie wiem jak na Was ale na mnie angielskie ogrody robią naprawdę bardzo duże wrażenie. Oglądanie zdjęć przedstawiających ich piękno, uspokaja i sprawia, że choć na chwilę przenieść możemy się do magicznych miejsc. Zachęcamy Was do komentarzy związanych z angielskimi ogrodami:-)

żródło:

www.eogrody.pl
www.morago.pl
www.google.pl

wtorek, 2 czerwca 2015

Jak w ciekawy sposób zaaranżować dużą przestrzeń w naszych ogrodach?

Ostatnio pisaliśmy o tym jak w łatwy i funkcjonalny sposób zaaranżować te najmniejsze ogródki. Dzisiaj jednak zajmiemy się tematem związanym z aranżacją tych największych ogrodów. Jeżeli macie dużo miejsca to niewątpliwie rośnie Wasze pole do popisu. Z pewnością dobrze byłoby skorzystać z porad specjalistów, to właśnie oni pomogą nam znaleźć najkorzystniejsze dla nas rozwiązania.
Zdjęcie zamieszczone poniżej przedstawia bardzo ciekawą aranżację naprawdę dużej przestrzeni. Mamy tutaj wysokie drzewa, ale również małe krzewy. Znalazło się również miejsce na ogrodowy domek, który z pewnością zadowoli nie jednego ogrodomaniaka. Taki ogrodowy domek wspaniale sprawdza się jako schowek na meble ogrodowe, narzędzia czy kosiarkę.


Fajnym pomysłem okazuje się ścieżka zamieszczona na środku ogrodu, wykonana z płaskich kamyków. Sprawdza się ona wprost idealnie szczególnie po deszczu, kiedy to chcemy przejść przez nasz ogród nie mocząc sobie nóg w mokrej trawie.



Duży ogród warto podzielić na mniejsze, kameralne części, znajdując miejsce na plac zabaw dla dzieci czy mini sad z kilkoma krzewami i drzewami owocowymi oraz koniecznie odosobnione miejsce na część gospodarczą. Powinien się tam znaleźć kompostownik, bo resztek organicznych jest w dużych ogrodach sporo i ich utylizacja może stanowić problem. Duży ogród w pierwszych latach po założeniu, zanim rozrosną się drzewa i krzewy, może sprawiać wrażenie pustego. Częściowo można temu zaradzić, sadząc rośliny szybko rosnące.



Oczko wodne i bujna zieleń wokół niego, to doskonały pomysł na aranżację ogrodowego zacisza. Tylko spójrzcie jak pięknie prezentuje się to na zdjęciu poniżej. Myślę, że takie oczko to naprawdę wspaniały pomysł dodający charakteru dużej przestrzeni.


Mając dużo miejsca, fajnym pomysłem okazuje się również skalniak, gdzie nasadzić możemy sobie wszelkiego rodzaju ciekawą roślinność. Poniżej przedstawiamy zdjęcia przed i po realizacji skalniaka wykonanego przez firmę morago.




 Jak sami wiedźcie, aranżacja dużych przestrzeni wcale nie musi być taka trudna. Wszystko tak naprawdę zależny od pomysłu i zaangażowania. Co myślicie o przedstawionych przez nas aranżacjach? Może sami macie jakieś ciekawe pomysły, którymi chcielibyście się z nami podzielić. Zapraszamy do dyskusji związanej z aranżacją dużych ogrodów. :-)

żródła:
www.morago.pl
www.wymarzonyogrod.pl
www.muratordom.pl